Vücudu Hamileliğe Hazırlama
Vücudu Hamileliğe Hazırlama

Vücudu Hamileliğe Hazırlama

Vücudu Hamileliğe Hazırlama

Gebelik dönemi dıştan gebe kalmadan önce yapılması gerekenler listesi vardır. Vücudu hamileliğe hazırlama nasıl olmalıdır?

Vücudu Hamileliğe Hazırlama

Gebelik en özel duygulardan biridir. Bebeğinizi ilk hissetmeye başladığınız andan itibaren ona zarar gelmemesi ve sağlıkla gelişmesi için herşeyi yaparız. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve bakımlı bir gebelik dönemi için bebek kararı aldığınız andan itibaren vücudunuzu hamileliğe hazırlamanız gerekiyor.

 

Sigarayı Bırakın

Hamile olduğunuzu öğrenmede çok önce atılması gereken bir adımdır. Hamile kalmadan önce sigarayı bırakın ve tüm toksinlerin giderilmesi için dinç bir yaşama geçiş yapın. Demin oluşan embriyonun kandaki sigara toksinlerinden etkilenmesine izin vermeyin.

Beslenme

Anne olmaya karar verdiğiniz andan itibaren vücudunuzdaki vitamin , mineral, demir, magnezyum gibi sağlık durumu açısından  önemli maddelerin eksik olmadığından belirlenmiş olmanız gerekiyor. Bu hem sağlıklı bir yumurta hemde bebeğinize hayat alanı olacak olan vücudunuz açısından önemlidir. Özel nedenler ile tüketemediğiniz gıdaların benzeyen değerlerini öğrenip onları tüketmeniz gerekiyor.

Gün içerisinde protein, sağlıklı yağlar, karbonhidaratlar ile beslendiğinizden muhakkak olun. Vücudunuzun kendisini toparlaması için bu hayat tarzına hamilelikten asgari 6 ay önce başlamalısınız.

sıkça tüketmeniz gereken gıdalar, bütün yeşil sebze ve meyveler, sağlıklı yağlar taşıyan balıklar, badem ve fındık gibi gıdalar

Tüketmemeniz gereken gıdalar, tuzlu oranı yüksek paketlenmiş gıdalar, koruyucu yer alan gıdalar, yağlı besinler, kızartmalar, kan şekerinizde çabuk yükselmelere neden olup insülin hormonunuzu olumsuz etkileyen hamur işleri.

Gebe kalmadan önce özellikle b vitamini ve folik asit içeren varlıklı gıdalardan beslenmeye uyarı edebilirsiniz. Bunlar süt ürünleri, koyu yapraklı yeşil sebzeler, yüzey balıkları.

 

Stres Yönetimi

Stresin vücudumuzdaki tüm organları etkilediğini biliyoruz. Gerginlik esnasında salgılanan hormonlar yumurtalıklar üstünde etkilidir.Sağlıklı bir hamilelik süreci içinde olabildiğince sakin bir hayat yaşayın. Nefes egzersizleri ile stresinizi azaltmayı deneyebilirsiniz.

Spor

Vücudunuzdaki toksinleri atmak için en süratli yollardan biri terlemektir. Spor ile ayrıca gerginlik yönetimine katkı maddesi sağlayabilir. Hemde hamilelikte alınması mümkün kilolardan önce fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Ağır olamayan yağ yakma ve sıkılaşma konusunda etkin sporlar yapabilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google