Süt dişlerinin bakımı ne süre başlanmalıdır ?

 

Dişlerin bakımı bebeklikte başlamalıdır. Ilk süt dişleri 6 ay civarında sürmeye başlar. Diş temizliğine ve bakımına da hemen bu dönemde başlatmak lazımdır. Birincil dişler mikropsuz bir gazlı bez parçası veya pak bir tülbent ile silinerek temizlenebilir. Bebek büyüdükçe ve diş sayısı arttıkça gelişimine yerinde olan bir diş fırçası ile önceleri macunsuz sonra çok eksik miktarda çocuklara yerinde diş macunu ile fırçalamaya devam edilmelidir. Diş temizliği de bebeğin jurnal bakımının bir parçası olmalıdır.

Diş temizliğinin sabahtan ve akşam olmak üzere günde iki kez tedbirli bir şekilde yapılması gereklidir. Bu konuda önemli nokta gece fırçalamanın yatmadan önce yapılmasıdır. Bu Vesile ile diş fırçalamadan daha sonra çocukların bir şey yiyip içmemesi sağlanmış olur. Oysa bebekler gece her tarafında da beslendiklerinden ağızlarında süt veya mama artığı kalmaması için biberon veya emzirmeden sonradan bir miktar su vererek ağzın en azından temizlenmesi sağlanmalıdır.

Çocuğun ilk 6 yıllık ağız ve diş sağlığından ailenin sorumluluk sahibi olmasıdır. Çocuklarda diş fırçası kullanımına 2–2,5 yaş civarında geçilebilir. Diş macunu seçimi de yaşına uygun olarak yapılmalıdır. Çocuk diş macunları daha eksik miktarda fluorid ve aşındırıcı madde içerirler bu yüzden de çocuk 6–7 yaşına gelinceye dek bu tip macunların kullanılması seçim edilmelidir. Diş macunlarının çocuk tarafından yutulmaması da epeyce önemlidir bu yüzden fırçalama çocuk 6–7 yaşına gelinceye dek ailenin yardımıyla yapılmalı bu yaştan daha sonra sorumluluğunu yavaş yavaş kendisine vererek yalnızca denetleme edilmelidir.

İ

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Masaj İle Kendinizi Dinç Hissedin

Masaj İle Kendinizi Daha Zinde Hissedin

The Marmara Hotels: Antalya, Bodrum ve İstanbul’daki otellerinde yatıştırıcı ortamı ile yazı kuvvetli karşılamak isteyenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google