Süt dişleri neden önemlidir ?
Süt dişleri neden önemlidir ?

Süt dişleri neden önemlidir ?

Süt dişleri, kalıcı dişlerin dinç bir biçimde oluşmaları ve sürmeleri için fazla önemli kılavuz dişlerdir. Süt dişlerinin kökleri arasında çene kemiği içerisinde kalıcı dişlerin germleri yani tomurcukları bulunur. Bu tomurcuklar ilerde çocuğu ömür boyunca ağzında bulunacak olan daimi dişlerin taslaklarıdır. Süt dişleri bu tomurcukların dinç bir şekilde gelişebilmesi için epeyce önemlidir. Süt dişindeki çürükler ve cerahat oluşumu sonradan çıkacak olan bu dişlerin oluşumunu ve gelişimini bozabilir ve bu dişlerde renk ve şekil bozukluklarına neden olabilir.

Ayrıca süt dişlerinde oluşan çürükler dişler arası mesafelerin kapanmasına niçin olur. Bu durumda da çocuğun kalıcı dişleri çapraşık çıkabilir. Bu da ortodontik tedavi görmesine yani dişlerine tel takılmasına niçin olabilir.

böylece süt dişlerine nasıl olsa düşecek önemsiz dişler gözüyle bakılmamalıdır. Çünkü süt dişleri ne dek sağlıklıysa daimi dişlerde öyle sağlıklı olacaktır.

 

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Masaj İle Kendinizi Dinç Hissedin

Masaj İle Kendinizi Daha Zinde Hissedin

The Marmara Hotels: Antalya, Bodrum ve İstanbul’daki otellerinde yatıştırıcı ortamı ile yazı kuvvetli karşılamak isteyenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google