Selülitsiz Bir Vücut İçin Ne Yapmalıyım?
Selülitsiz Bir Vücut İçin Ne Yapmalıyım?

Selülitsiz Bir Vücut İçin Ne Yapmalıyım?

Selülitsiz Bir Vücut İçin Ne Yapmalıyım?

Yaz mevsimi yaklaşırken hepimizi yeniden o bilindik dertten kurtulma telaşı sardı: Selülitler!
Sahiden kışın engebeli bir mevsim olduğu düşünülür. Doğrudur da. Peki yaz, bahar ayları ne değin zorlar insanı? Cümbür Cemaat kendince bir yanıt verebilir bu soruya kesinlikle. Ama, biz ‘zorlar’ diyenlerin sesine kulak verelim.
Evet, erkekler çok haberdar olmasa da bazen yaz-bahar ayları da bir hayli engebeli başlar kadınlar için. Bir pantolon bir kazak, uzun etekler ve mus çoraplarla kolayca geçiştirebildiğimiz kış aylarının rahatlığı gerilerde kalır. Minisi, bikinisi, mayosu vardır bundan böyle, insan neresini saklayacağını şaşırır. Evet, deniz mevsimi başladı mı, çaresizdir kadınlar, kaçarı göçeri yoktur. Bikinilerimizle birlikte aynanın karşısına geçip şöyle arkadan, arkadan selülit kontrolü yaparken buluruz kendimizi. Kışın ‘portakal ağacı’ gelip yerleşmiştir pürüzsüz tenimize.

Anneannelerimizde var mıydı agnostik, ama selülit son yıllarda böylece çok adından laf ettirdi oysa, onu tanımamak veya ondan korkmamak muhtemel yok. Yaz aylarına içten yaklaştıkça kadınları daha çok korkutmaya başlayan, varlığını portakal kabuğu görüntüsüyle ortaya çıkaran selülit, çağdaş çağın bir sonucu olarak kabul ediliyor. Durağan bir hayat ve fast food gibi alışkanlıklarla başlayan, yağlı yiyecekler, asitli içeceklerle tırmanan selülit oluşumu, bir estetik sorunu gibi görünse de gerçekte bir ‘sağlık sorunu’ diyor hekimler. Baldırların arkası görünmüyor sanmayın!
Tıp dilinde ‘hidrolipodistrofi’ denilen selülit, derinin daha alçak tabakasındaki yağ dokusunun, bono dokuları aralarında sıkışmasıyla ortaya çıkıyor. Bu da yağların, bilhassa kalça ve üstteki but bölgesinde baştan savma ve şekilsiz toplanmasına niçin oluyor ve ortaya bakmak istemediğiniz kötü görüntüler çıkıyor. Portakal kabuğu görünümünde yalnızca yağ hücrelerinin suçu yok, bununla beraber hızlı kilo kaybı ve kuvvetsiz bir senet dokusu da selülit oluşumuna niçin oluyor.
Genç-ihtiyar, şişman-cılız ayırtetmeden kadınların yüzde 80’ini yoklayan selülitin ikâmetgâh alanları fazla tipik. Uyluğun üst, dizin ve bileğin iç kısımları, vahşi et ve baldırların arkası, üst bacaklar ve üst kollar gibi. Selülite zemin hazırlayan çok pozitif etken var. Ancak en çok üzerinde durulanlar, genetik yatkınlık, hormonların etkisi, dolaşım bozukluğu, beslenme alışkanlıkları ve dingin hayat.
Tedavide krem ve masaj
Selülitin değil edilmesinde krem ve masaj en etkili yöntemler aralarında yer alıyor. Kullanacağınız antiselülit kremlerin yanı sıra evde kendi kendinize yapacağınız masajlarla selülite savaş açabilirsiniz. Uzmanlar kontrolünde yaptıracağınız tıbbi masajlar da selülit tedavisinde etkili sonuçlar veriyor.
Kremler: Evde kullanabileceğiniz anti selülit kremler, deriye hemencecik nüfuz ederek, aracısız yağ hücrelerini etkiliyor. Bu kremler selülitlerinizi iyice yok etmese de azalmasını sağlıyor. Antiselülit kremler tamamen ayrıca pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz, keza de yeni selülitlerin oluşmasını önleyebilirsiniz.
Evde masaj: Kremlerin yanı sıra evde rahatlıkla yapabileceğiniz masajlarla da selilütle çaba edebilirsiniz. Masaja kalçalarınızdan başlayın ve ellerinizle aşağıya ve yukarıya dürüst daireler çizin. daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve sinyâl parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın ve giderken dizlerin iç tarafını unutmayın.
Tıbbi masajlar: Selülit tedavisinin en kayda değer ayaklarından biri de tıbbi masajlar. Çünkü masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Uzmanlar kontrolünde yaptırabileceğiniz bu tedavinin yaygın olarak kullanılan iki yöntemi var:
Dolaşım masajları: Kan ve lenfatik dolaşıma yönelik. Bu masaj cilt altı kan dolaşımını aktive ederek, dokularınızın canlanmasını sağlıyor.
Lenfatik drenaj masajları: Bilhassa lenf dolaşımı üzerinde etkili oluyor. Bu masajın ayrıca elle hem de aletle uygulanan şekilleri var. Her iki masaj sonunda da hücrelere bolca oksijen gidiyor ve toksinlerinizin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor.
Selülite dur demek için
Kadına özgü bu estetik problemde en büyük nedenlerden biri hormon ve kalıtımsa, üçüncü neden hatalı besin ve pozitif kilolardır. “Pozitif kiloyu vermeden selülitle savaşmak boş bir çabadır” diyen bir uzman, besin yanlışlarıyla tırmanışa geçen selülitle mücadelenin yollarını gösterdi.
* Günde en az 1.5-2 litre istikrarsız alınmalıdır. En dinç içecekler; su, soda, ıhlamur, ada çayı, sarı akarsu gibi doğal ot çayları, sıkma taze meyve suları, sıkma taze sebze suları, ayran.
* Şişede, kutuda satılan kola ve meyve suyu gibi konserve edilmiş içecekler, siyah akarsu, kahve  az içilmelidir. En iyisi içmemek.
* Turşu suyu, sirke, şalgam suyu gibi tuz içecekler (tuz ayran dahil) asla içilmemelidir.
* Hamur işi tatlılar, tuzlular, çikolata, gofret, kakaolu fındıklı tatlılar, bisküviler yenmemeli. Tatlı ihtiyacı eksik miktarda dondurma veya sütlü tatlılarla giderilmeli.
* Yağlı etler, yağlı tuzlu şarküteri (sucuk, pastırma, jambon, sosis vs.) kebaplar, turşular yenmemeli.
* Konserve edilmiş ve salamura yapılmış yiyeceklerden uzak durmalı.
* Yağ tüketimi azaltılmalı yani günde 60 gramdan artı yağ alınmamalı ve nebati değişken yağlar tercih edilmelidir.
* Besin şekli olarak lakto-vejetaryen gıda felsefesi benimsenmelidir.
* Protein kaynağı olarak, süt, yoğurt, peynir pozitif alınmamak şartıyla yumurta yenmeli.
* Et olarak daha ziyade yağsız tavuk-hindi, balık ve deniz ürünleri seçim edilmeli.
* Her yemekten önce fazla eksik yağlı batmış batmış her çeşit salata tercih edilmeli.
* Etlerin yanında haşlanmış sebze, keza haftada 5 gün sebze ağırlıklı beslenmeli. Sebzeler, eksik etli, tavuklu pişirilebilir ve az istikrarsız yağ konulabilir.
* Yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin ve sakın kambur oturmayın!
Dik oturun
Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek, yanlış yürümek veya kambur oturmak, selülitin oluşma nedenleri arasında. Bu gibi durumlar, toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını negatif yönde etkiler. Bilhassa, yanlış oturma biçiminde iç organların sıkışmasına niçin olur. Bu Vesile Ile, zehirli maddeler vücuttan ivedi çıkamaz ve atık maddeler dokularda toplanır. Selülit sorununuz olsun istemiyorsanız, düşey oturmayı kuşkusuz ihmal etmeyin.
Yürümeyi unutmayın
Selüliti alıkoymak için dik oturmak yetmiyor. bununla birlikte bol bol yürüyüş yapmanız gerekiyor. Çünkü tempolu bir yürüyüş kalça bölgelerindeki kan akışını hızlandırarak, selülitli görünümün azalmasını sağlıyor. Yürüyüş aynı zamanda kalçada biriken yağları eriterek, cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına tezgâhtar oluyor.
Güneşte kalmayın
Pozitif güneşte kalmak selüliti artırıyor. Saat 10.00 ila 14.00 arasında güneşlenmeyin. Güneşten koruma etkisi 15’ten yüksek koruyucular kullanın. Güneş Banyosu Yapmak yerine bronzlaştırıcı kremlerden de yararlanabilirsiniz. Daha koyu bir cilt selülitin görünümünü maskeleyebilir.
Dans edin
Selüliti azaltabilecek en iyi yol egzersiz yapmaktır. Bilhassa haftada asgari üç defa 35 dakika sürecek aerobik aktivite yapın. Yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin. Daha uzun ve daha sık aerobik aktivitelerinin daha eksik selülit aramak olduğunu defalarca hatırlayın. Aerobik incelemeler iyi ve planlı yapıldığında gergin ve formda miktar, kilo verdirir, deri ve cilt altı yağları uzaklaştırır, genç, gergin ve sürükleyici bir cilt görünümü sağlar.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Büyük Topuz Modelleri

Büyük Topuz Modelleri

  Büyük topuz modellerini sizler için bir araya getirdik. Beğendiklerinizi kuaförünüze göstererek aynısını yaptırabilir sizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google