Kırışıklıkları Önleyen Besinler
Kırışıklıkları Önleyen Besinler

Kırışıklıkları Önleyen Yiyecekler

Kırışıklıkları Önleyen Besinler

Dünya, şimdilerde özel bir besin tarzının kısa sürede cildi gerginleştirdiğini ve pürüzsüzleştirdiğini konuşuyor. Belli Başlı çabuk şu: “Yüzünüzü gerginleştirmek için ihtiyacınız olan her şey buzdolabınızda!”
Dilden dile, kulaktan kulağa yayılan bu doğaüstü diyetin kaşifi Harvard’lı Profesör ve Eczacı Nicholas Perricone… Perricone’nin kendisi de senelerdir şekerden uzak duruyor. Çünkü şeker molekülleri, kollajen lifleriyle birleşip onları sertleştirerek esnekliklerinin kaybolmasına yol açıyor. Bu da kırışıklıkların oluşumuna neden oluyor.
Kırışıklıkların engellenmesi için ise Perricone, taze meyve, yağlı et ve sebzenin yeşil ışığından faydalanmak gerektiğinin altını çiziyor. İşte şimdi sırada, herkesin merak ettiği can alıcı sorular var. Anti-aging diyeti hangi esas şartlarda yük kazanıyor? Besin ve yaşlılık arasındaki temas nasıl kurulabilir? Ve hangi besinler gençleştiriyor, hangilerinden uzak durmak gerekiyor?
Perricone’ye göre kollajen liflerinin sertleşmesi öncelikle özgürlük radikaller doğru engelleniyor. Her ne dek karoser enzimler ve amino asitlerden kendi bağışıklık sistemini oluştursa da yine de bunu oluşturmak için doğru besinlere ve formlara gereklilik duyuyor.

Esansiyel yağ hücreleri; proteinler
Nicholas Perricone, besin ve kırışıklık oluşumu aralarında inanılmaz bir temas olduğunu düşünüyor. Teorisi ise şöyle: “Halk Müziği tek yönlü besleniyor. Aşırı karbonhidrat yaşlandırıyor. Makarna, patates ve ekmekten alınan fazla karbonhidrat ciltte tahrişe neden oluyor. Özellikle fazla tez kana karışan ve bu vesile ile ensülinin artmasına neden olan karbonhidratlar güvenli olmayan… Bu tepkime yağ yakımını bloke ediyor. Dolayısıyla karbonhidrat kana ne kadar yavaş karışırsa, ciltte de pek eksik zarar meydana geliyor. Genç kalmak için ensülinin yavaş ve aralıksız alımı durum.”
Çoğu kişi de protein alımında sorun yaşıyor. Fakat protein vazgeçilemez. Çünkü vücutta teker teker aminoasitlere dönüşüyor. O da kolajen liflerini, esnek lifleri ve hormonları oluşturuyor. Keza proteinler metabolizmayı harekete geçiriyor. Perricone, günde üç öğün mutlaka alınması gereken besin maddeleri arasından seçim yapmayı da muhtemel kılıyor. Ve günde üç litre suyu da asla ihmal etmemek gerektiğini belirtiyor. Perricone’ye göre cildi gençleştirmek için tüketilmesi gereken besinler şunlar:
Soya filizi: Vücudun kendi hormonları dek etkin. Cildi dolduruyor ve gerginliğini sağlıyor.
Ispanak, lahana: B vitamini bağ dokusunun sıkılığını destekliyor, selüliti önlüyor.
Yeşil çay: Serbest radikallere karşısında kayda değer hücresel koruyucu maddeler içeriyor ve bu vesile ile yaşlılığın aracısız hücrelerde durdurulmasını sağlıyor.
Su: Hücrelerin ve bağ dokularının dolgu ve destek gereksinimini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor.
Som ve ringa balığı: Perricone’ye kadar vücudun acele gereklilik duyduğu lakin kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren bu balıklar, hücrelerdeki ihtiyarlık sürecini yavaşlatarak Anti-aging’de anahtar görevi görüyor.
Sarmısak: Bileşimindeki allizin maddesi kan dolaşımını harekete geçirerek cildi arındırıyor. Bu Vesile Ile cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.
Tavuk: Vücudun çekicilik hormonları üretmek için gereksinim duyduğu yüksek değerde protein içeriyor. Keza kolajen üretimini ve tahvil dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.
Zeytinyağı: Soğuk preslenmiş hali dinç yaşam için bire bir olan bu yağ, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için mükemmel bir silah. Doymamış yağ asitleri hücreleri tehlikelerden koruyor.
Yumurta ve süt: dikkat çekici şekilde “niacin” maddesi içeriyorlar. Bu B vitamini depoları gözenekli olan yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.
Rezene: Perricone’ye kadar haftada birkaç defa sofrada olmalı. Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde tayin alıyor.

Avokado: E vitamini açısından oldukça varlıklı. Bu Nedenle özgür radikallere karşı içeriden de tesir ediyor.
Elma: Şeker ve ensülin cildi yaşlandırıyor. Buna rağmen elma kan şekerini sabitliyor ve ensülin iniş çıkışını engelliyor.
Elbette uzak durulması gereken yiyecekler
Margarin: Kahvaltı ve kızartma yağı olarak sofralarda yer verdiğimiz margarindeki doymuş yağ asitleri deri hücrelerine zarar veriyor ve vücutta yağ olarak depolanıyor, kısacası şişmanlatıyor.
Kahve: Ensülin oranını artırdığı için cilde hasar veriyor. Keza gerginlik hormonu kortizolü harekete geçiriyor.
Havuç: Havuç, muz, üzüm ve mango gibi meyve ve sebze türleri, yüksek glisemik indeksleri dolayısıyla Perricone’nin yasaklı listesinde yer alıyor. Glisemik indeks, kan şekerinin bir öğünde ne dek arttığını gösteriyor.
Portakal: Her ne değin vitamin açısından yüksek bir meyve olsa da şekeri yükseltmesiyle de biliniyor. Bu yüzden sağlıklı C vitamini alabileceğimiz meyveler elma ve limon.
Pizza: Pizzadaki karbonhidrat yağ yakımını engelliyor. Fakat haftada bir kez yemek hasar vermiyor.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Masaj İle Kendinizi Dinç Hissedin

Masaj İle Kendinizi Daha Zinde Hissedin

The Marmara Hotels: Antalya, Bodrum ve İstanbul’daki otellerinde yatıştırıcı ortamı ile yazı kuvvetli karşılamak isteyenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google