Kendi Doğallığınızı Yakalayın
Kendi Doğallığınızı Yakalayın

Kendi Doğallığınızı Yakalayın

Kendi Doğallığınızı Yakalayın

Kadınlarımızın güzelliğini Makyajda, Alımlılık Salonlarında, Solaryum gibi yerlerde aradıkları herzaman bilinmektedir. Kişinin kendi doğal güzelliği seçiciliğin görselliğini bozmaktadır. Güzel bir cilde sahip yapabilmek için herhalde servet harcamanız gerekmez. Dürüst yöntemleri uygulayarak nebati yöntemlerle de gayet güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Çünkü, dinç bir cildin sırrı bol su içmek, tatmin edici vitamin elde etmek ve tempolu yürümek gibi basit ama etkin yöntemlerde gizli!
Uzun ve soğuk geçen kış aylarından sonradan deri ışıltısını kaybediyor, pütürlenmeler ve bazen sivilceler ortaya çıkıyor. Çünkü hava ısısının düşmesiyle birlikte cildin yağ salgısı artmaya başlıyor.
Klima ve öteki ısıtıcılar kullanıldığında havanın nemi azalıyor. Bir taraftan yağ dengesinin değişmesi, diğer yana havanın kuruması gözenekleri sıkıştırıp üzerlerinde tıkaçlar oluşturuyor. Bu durum da cildin beslenmesini olumsuz yönde etkiliyor. Rüzgar ve ani ısı değişimleri aynı şekilde cildimizi olumsuz etkiliyor. Bunun aksine havanın ısınmasıyla birlikte güneşin de kendini göstermesi dolaşımın hareketlenmesini ve cildin ışıldamasını sağlıyor. Biz de basit lakin etkin hazırlıklar yaparak ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olabiliriz.
Acıbadem Ataşehir Cerahi Tıp Merkezi ’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengöz, cildinizi yaza hazırlamanın formüllerini anlatıyor:
BUNLARI YAPIN
EN AZ 8 BARDAK SU İÇİN: Gövde ağırlığımızın yüzde 60′ı sudan oluşuyor. Ancak yaşımız ilerledikçe bu oran azalmaya başlıyor, bunun sonucunda da cildimiz kuruyor ve yüzümüzde kırışıklar ortaya çıkıyor. Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi sonucu da sarkmalar meydana geliyor. Çünkü su, bütün sistemlerimizin sağlıklı çalışması ve toksik maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasında manâlı bir role sahip. Keza beden ısınını ve bir yandan da nem dengesini ayarlıyor. böylece, cildinizi içeriden doyurmak için günde 8 bardak su içmeye itina gösterin.
CİLDİNİZİ İYİ BESLEYİN: Cildinizin ışıltılı ve dar görünmesi için içeriden beslenmesi çok kayda değer. Unutmayın ki mevsim meyveleri en varlıklı doğal antioksidan ve vitamin kaynaklarıdır. Esas prensip ise aşırıya kaçmadan, kırmızı-turuncu renkli meyveleri tüketmek, yeşil yapraklı gıdaları fazla pişirmeden yemektir.
Günde 1 kase brokoli: A vitamini cildi nemlendiriyor ve elastikiyetini artırıyor. bu nedenle cilt dokularının onarımında son derece kayda değer bir rol üstleniyor. C vitamini de vücudumuzdaki tahvil doku denilen koruyucu doku katmanının korunmasında önemli bir işlev üstleniyor. Her gün 1 kase kadar az haşlanmış brokoli yiyerek cildinize bol miktarda A ve C vitamini sağlayabilirsiniz.
Bir avuç çilek: Her gün ya da gün fazla tüketeceğiniz bir avuç çilek cildinize C vitamini açısından takviye verecektir. Bir demet maydanoz: Her sabahleyin kahvaltıda C vitamininden varlıklı maydanoz tüketerek cildinizin bono dokusunu destekleyebilirsiniz.
Haftada 1 – 2 defa somon balığı: Omaga -3 yağ asitleri göre zengin olan besinler deri sağlığını gözetmek gibi önemli bir rol üstleniyorlar. Omega 3 deposu olan somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 1-2 kere tüketmeye itina gösterin.
PEELİNG YAPTIRIN: Cildin üst tabakasının hafifçe soyularak uzaklaştırılması esasına dayanan peeling o kadar çok bambaşka yöntemle yapılabiliyor. Ancak ev ürünleri ile uygulanacak olan peelinglerde tatmin edici cevap alınamayabiliyor. Bundan Başka ev ürünlerinin konsantrasyonu azami yüzde 2 civarında olduğu için peelingi her hafta aralıksız tekrarlamanız gerekiyor. Bu tersine ışıltılı ve aydınlık görünüm için deri uzmanları göre yapılacak peeling daha dinç yanıt veriyor. Örneğin glikolık asitle 2-3 hafta arayla yapılacak olan peelingler ardından kısa sürede iyi yanıtlar alınıyor. Peeling seansları yaklaşık 15 dakika tamamlanıyor. Işlem ardından bariz bir kızarıklık ve yanma olmuyor, günlük hayata dönüş yapılabiliyor. Peeling işlemini kış sezonu baştan başa ayda bir yaptırırsanız kozmetik kullanımınız en aza iniyor. Cildiniz çok daha sağlıklı ve pürüzsüz görünüme kavuşuyor.
AÇIK HAVADA TEMPOLU YÜRÜYÜN: Bilhassa dışarıya yapacağınız yürüyüşler ve egzersizler kan dolaşımını hareketlendirip cildinizi daha ışıltılı ayla getiriyor. bununla beraber egzersizle salgılanan endorfın gibi hormonlar da bu etkiyi destekliyor. Uzmanlar sağlıklı bir deri için haftada asgari 3 gün 45′er dakika yürümenizi öneriyorlar.
DOĞRU ÜRÜNLERİ KULLANIN: Kış aylarında yağ bazlı, daha koyu kıvamlı konsantre ürünler kullanılıyor. Arıtma ürünlerinde de cildi soymadan kurutmadan temizleyen, fazla köpürmeyen ürünlerden seçiliyor. Kış aylarında kullanılan ürünlerde soyucu faktör maddeler eksik oranda olduğu için mevsim değişikliklerinde ürünlerin içeriklerine uyarı etmelisiniz. Peeling gibi işlemlerle bir yanlamasına cildinizi yenilerken, bir yanlamasına da UV ışınlarının tahribatından korumanız gerekiyor. Güneşten koruyucuların yağ bazlı olmamasına dikkat edin ve doktorunuzun belirlediği etmen numarasına sahip olanları satın alın. Terlemeyle birlikte gözenekler tıkanabileceği için tekrar bu konuda cildinizin tipine göre deri doktorunuzun önerdiği dermokozmetik arıtıcı ve nemlendirici ürünler kullanın.
BEN VE LEKELERİNİZ DENETLEME ETTİRİN: Özellikle yüzümüz ve ellerimiz en çok güneş gören yerlerimiz olmaları nedeniyle UV ışınlarının imha edici etkisine maruz kalıyorlar. Kanser riski olması sebebiyle vücudunuzda 20 den artı sayıda beniniz varsa, açık göz ve saç rengine sahipseniz, cildinizi mutlaka dermoskop aletiyle tetkik ettirin. Özellikle ailenizde deri kanseri hikayesi laf konusu ise ya da daha evvelden beninizi aldırmışsanız, yaza girmeden önce rutin ben kontrollerinizi dikkatsizlik etmeyin.
BUNLARDAN KAÇININ
ALKOL VE KAFEİNDEN UZAKTAN DURUN: Aşırı içki tüketimi cildin su kaybetmesi, bunun sonucunda da kuruyup kırışmasına yol açıyor. Hem kılcal damarlarda genişleme ve çatlamalar yapıp, kızarık bir gösterme oluşturuyor. Bunların yanı sıra B vitaminlerinin kaybına neden olabildiği için cilde hasar veriyor. Kafein de özellikle çok fazla kahve alınırsa gerginlik hormonlarına aynı etki yapıp cildin beslenmesini bozuyor. Tüm bu negatif faktörler sebebiyle dinç bir cilde sahip olabilmeniz için içki ve kafein kullanımından muhtemel olduğunca kaçının.
ŞEKER VE ARITILMIŞ GIDALARA AMBARGO KOYUN: Fazla yağlı ve şekerli besinlerin artı tüketimi gün içinde kan şeker düzeyinde ani iniş çıkışlar yapıp, cildin sıkılığını sağlayan bağ dokusunda bozulmalara zemin hazırlıyor. Keza ciltte sarkmalar ve lekelenmelerin oluşmasını da hızlandırıyor. Gözenekli Olan yapısını bozan serbest radikallerden korunmak için kızartmalardan, yağlı, beyaz şekerden üretilmiş tatlı ile kurabiye gibi gıdalardan muhtemel olduğunca uzakta durmaya çalışın.
SOLARYUMDAN KAÇININ: Kısa süreli uygulamalar bile olsa ciltte leke yapması, kırışıkları arttırması ve benlerden kanser gelişmesi riskini arttırması sebebiyle solaryuma girmeyin.0

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Büyük Topuz Modelleri

Büyük Topuz Modelleri

  Büyük topuz modellerini sizler için bir araya getirdik. Beğendiklerinizi kuaförünüze göstererek aynısını yaptırabilir sizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google