İdeal Çocuk Yuvası Nasıl Olmalıdır?

 

Çocukların eğitimi dünyaya geldikleri andan itibaren aileler tarafından en iyisi düşünülerek planlanır. Çocuk Yuvası eğitimi de bunlardan biridir. İdeal çocuk yuvası nasıl olmalıdır? yada ideal ana okulu nasıl seçilmelidir. Size zihin vermesi için anaokulu seçimi yazısını oluşturduk. Anaokulu seçimi konusunda da bu yazıdan destek alabilirsiniz.

İdeal Anaokulu Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar için anaokulu seçimi epeyce önemlidir. Keza aile hemde çocuk ilk kez farklı kalacaksa çocuğun güvenliği, psikolojisi ve eğitimi için en yerinde yer seçilmelidir. Çocuğun sosyal ve fiziki gelişimini sağlayacağına güvendiğiniz bir mektep tercih etmek için ilk önce kurumu iyi araştırmalı ardından karar verilmelidir.

İdeal Anaokulunun Özellikleri

Birincil nitelik okulun tehlikesiz olup olmadığından kesin olun. Çocukların habersizce dışarı çıkmamaları için ansızın fazla ilgilenen kişi olması gerekmektedir.

Okul içerindeki personellerin alanında eğitimli olup olmadığına uyarı edin. Çocuklara yaklaşımı konusunda varsa çevrenizdeki tanıdıklardan mutlaka data alın.

Mektep içerisindeki tüm eşyalar çocukların ergonomik yapısına uygun bir şekilde planlanmış olmalıdır.

Okulu fiziksel yapısı yani binası gürültüsüz olmalı yada sesi içeri almayan bir tasarıma sahip olmalıdır.

Bahçede mutlaka  küçükte olsa yeşil bölge olmalıdır.

Eğer bulabiliyorsanız çocuklara doğa hakkında bilgi sahibi olması için eğitim köşeleri yada uygulamaları anaokulları idealdir.

Oyun parkı alanları dış kapıdan uzaktan ve güvenli olmalıdır. Oyun parklarında kullanılan malzememeler çocuklar sağlığını tehlikeye atmayacak malzemeler olmalıdır.

Okulda en kayda değer noktalardan biri hijyendir. Tüm alanların günlük temizliğinin yapıldığından belirli olun. Çocukların bireysel hijyenini sağlamada sizin yokluğunuzda destek olunmalıdır.

Çocukların geçirebilecekleri kazalar göz önünde bulundurularak birincil yardım amaçlı bütün metaryallerin bulunması ve ilk yardım konusunda eğitimli personeller bulunmalıdır.

Okulda çocuklara ait  isim etiketli dolaplar mutlaka olmalıdır.

Çocukların yemeklerinin hijyenik ve sağlıklı olduğundan emin olun. Yemek alanında kesici aletler ve birbirlerine zarar verme ihtimali olan materyallerin bulunmaması gerekiyor.

İdeal Anaokulunda Eğitim

Anaokulunun birincil niyet kendini açıklama edebilen, sosyal ve çağdaş eğitim bölge çocuklardır. Ana okulları çocukların bireysel farklılıklarını farketmeli okul içindeki etkinlere çocukları yönlendirmelidir. Kişisel yada grupla birlikte çalışabilmeyi öğretmelidir. Arkadaş edinme ,şımartma, kendi kararları hakkında laf sahibi olma,kendini anlamlı bir şekilde açıklama edebilme, empati kurabilme, paylaşım gibi konularda çocuğa yardım olmalı bazende uygulamalı eğitim verebilmelidir.

Çocukların sosyalleşebilmesi yada yeteneklerini keşfedebilmesi için tiyatro, resim, yüzme ve tenis gibi spor dalları yada dans gibi alanlarda aktivitelerinin olması faydalı olacaktır.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google