Hamilelikte Saç Uzaması ve Kıllanma

 

Hamilelik döneminde saç dökülmesi olur mu sorusu çoğu kez sorulur sahiden durum tam tersine hamilelikte saç uzaması ve kıllanma bir çok kadında görülen bir durumdur. Hamilelikte saçlar parlar mı? Hamileliğin saça etkisi nedir?  Hamilelikte kıllanma olur mu?anne adayları için derledik.

Hamilelikte Saç Uzaması ve Kıllanma

Genel kanının tersine hamilelik döneminde saç uzaması daha çabuk olur ve saç daha fazla parlar sebebi ise hormonlar peki nasıl?

Sıradan olarak saçınb% 90 – 95 ’i artma fazındayken diğer% 5 – 10 ’u dinlenme dönemindedir. Saçın% 90 ’ı ayda yarım inçlik bir oranda büyür. Dinlenme döneminden sonra, dinlenme fazındaki saçlar düşer ve yerine yeni saç follikülleri kazanç. Ortalama olarak, kadınlar her gün yaklaşık 100 tel kaybederler.

Kadınların, vücudundaki androjen düzeyleri arttıkça, birincil üç ayda gebeliğe alt uzaması olur. Saçlar çoğunlukla bu periyot süresince nispeten saç dökülmeden daha buruşuk ve daha gür olur. Gebelik esnasında, hormonlardaki artma saç kökünün dinlenme fazında daha uzun süre kalmasına niçin olur. Bu Nedenle parlak saç görünümüne kavuşur.

Hamilelik esnasında vitamin takviyelerinin tüketilmesi de kadınlarda daha hızlı saç gelişimine niçin olur. Progesteron, hamilelerde yer alan bir hormondur dar saçlar ortaya çıkarır. Saçın artma evresini uzatır, saç dökülmesi ve daha eksik olur. Hızlı saç uzaması gebelik baştan başa devam eder. Doğumdan altı ay sonra bayağı uzatma modeline döner. Saçlar sadece daha gür hissetmekle kalmaz bununla birlikte daha parlak görünür.

Saç dokusundaki başkalaşım de gebelikte çok yaygındır. Örneğin, dalgalı saçlar düz döndürebilir veya tersine dönüşebilir. Saçlar fazla kuru ya da fazla yağlı bile olabilir. Bazı kadınlar saç renginde bir değişim yaşayabilir.

Kadınlar hamilelik süresince daha artı yemek yeme eğilimindedir. Uyku, vücuttaki gerginlik seviyelerini düşürmeye muavin olan kortizole karşısında savaşır. Bu saçların daha süratli adımlarla uzamasına yardımcı olur.

Kollardaki, bacaklardaki ve öteki parçalardaki saçların süratli büyümesi gebelik esnasında can sıkıntısı yaratabilir. Androjenin fazla üretimi, vücudun diğer kısımlarında da aşırı kıllanmaya neden olur. Bir Takım kadınlar yüz, meme uçları ve hatta karnın civarda beğenilmeyen yerlerde kıllanma görülebilir.

Kan dolaşımına absorbe olabilecek ağartma, kremler ve depilatör gibi epilasyon ürünlerini kullanmaktan kaçının. Lazer ve elektroliz gibi daimi epilasyon tekniklerinden de hamilelik sırasında kaçınılmalıdır. Çoğu durumda, istenmeyen kıllar doğumdan sonra kopar.

Bir Takım gebe kadınlar hamilelik esnasında şiddetli saç dökülmesi yaşarlar. Demir, protein veya iyot yetersizliğine alt olabilir. Bu bununla beraber saçların normalden daha kuru, kırılgan ve daha açık renkte olmasına niçin olabilir.

Kadınların çoğu postpartum dönemde ya da emzirmeyi bıraktıktan sonradan manâlı miktarda saç kaybederler. Bunun nedeni, hormonların alışılagelmiş seviyelere geri dönmesi ve dinlenme döngüsü de önceki modeline geri dönmesidir. Saç dökülmesine niçin olur. Saç normale dönmeden önce birkaç çoğalma döngüsü gerekebilir. Karoser kılları doğumdan sonraki 6 ay içinde de kaybolur.

Bahsettğimiz bu durumlar bütün gebe kadınlarda ortaya çıkmadığını lütfen unutmayın.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Hamilelerin En Sık Muzdarip Oldukları Rahatsızlıklar Nelerdir?

  Hamilelikte diş ağrısı sorunundan başlayarak vücudunuzda meydana gelen herhangi bir sızının dahi özenle incelenmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google