Hamilelik ve emzirme döneminde oruç

 

Gebelikte oruç yetişmek, islamiyette dokunulmazlık gerektiren özel durumlardan birisidir. Ama bazı annelerin, gebelikte oruç tuttuklarını görmekteyiz. Oruç tutmanın ayrıca anne keza de gelişmekte olan bebek için sakıncaları vardır.

Gebelikte annenin uyumlu ve dinç beslenmesi gerekir. Ahenkli ve sağlıklı beslenildiğinde, ayrıca anne daha dinç olacaktır, ayrıca de bebeğin gelişimi daha dinç olacaktır. Bu yüzden oruç tutmanın gebeler için dinç bir tercih olmadığı söylenebilir.

Uluslar arası bir çalışmada oruç tutan gebelerin, %50 ’sinini oruç tutarken zorlandıkları, 1/3 ’ü ise aç kalmanın yan etkileri yaşadıkları belirtilmiştir.

Gebelikte besin günde 3 öğün eşit aralıklarla alınması prensibine bağlıdır. Halbuki oruç tutulması durumunda bu prensibe uyulamayacak ve uzun süreli özlem yaşanacaktır. Aç kalınan dönemin de gündüz saatleri, maddi aktivitenin fazla olduğu dönemde olması, anneyi rahatsız edecektir. Normalde açlığa uzun zaman dayanılabilirken gebelikte bu zaman üçte bir oranında daha kısadır.

Beslenmenin kuvvetsiz olması kanda düşük şeker seviyelerine, düşük şeker seviyesi de yağ hücrelerinin yıkımına, bu da kanda keton cisimciklerinin artmasına neden olacaktır. Keza normal gebelikte ensüline bir dayanıklılık laf konusudur. Yani şeker düşürücü hormona hücreli cevabı azalmıştır. Bu durum da yağ hücrelerinin yıkımına ve ketonemi dediğimiz durumun artmasına niçin olur.

Keton cisimciklerinin kanda artmasının ve bebeğe geçmesinin nörolojik ve psikolojik tabi etkileri mükemmel bilinmemekte, uzun vadede bir takım muhtemel emrindeki etkilerden laf edilmektedir.

Ramazanda uzun süren istek saatleri anne adayını olumsuz etkileyebilir. Ilk Kez kan şekerinde düşmeye yan halsizlik, asabiyet, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Hamilelikte vücutta hamilelik hormonları ve karında artan rahmin oluşturduğu baskı nedeniyle, mide – bağırsak sistemi ( Gastroentestinal sistem ) ile ilgili problemler yaşanır. Gebeliğin ilk aylarında gelişen gebelik hormonu etkisiyle bulantı ve kusma şikayetleri sıktır. Kusma sık olursa elektrolit kaybına yol açarak halsizliğe neden olur. böylece hamileliğin ilk aylarında sık aralarla kuru yiyecek alımı önerilir. Kraker, peynirli tost, leblebi mideyi rahatlatabilir. Kusma sebebiyle potasyum kaybı olur. bu nedenle muz, üzüm, kuru kayısı ile bu potasyum kaybı önlenmeye çalışılır. Bu dönemde ara sıra hastanede serum ile tedaviye ihtiyaç duyan anne adayları da olmaktadır. Oruç, özellikle birincil aylarda yaşanan bu durumu daha da artırabilir. Mide anlamsız kaldığı için bulantı ve kusmalarda artma görülür.

Hamilelikte Oruç Yetişmek Tehlikeli Ayrıntılar için Tıklayın!

Gebelikte vücutta tutulan akışkan miktarı artmaktadır. Bu dengeyi temin etmek için akışkan alımı da artırılmalıdır. Akışkan alımındaki önemli ölçüdeki bir azalma veya akıcı kaybının artması ( terleme,ishal…) eksik da olsa bebeğin amniyon sıvısını, annenin böbrek fonksiyonlarını ve kan basıncını etkileyebilir. Özellikle yaz aylarına rastlayan ramazan da, sıvı ve tuzlu kaybı fazla fazla olacaktır.

Oruçta, lüzum hamile olmayanlarda, gerekse gebelerde bazı vitaminlerin ve eser maddelerin alımı az olmaktadır. Gebeliğin birincil aylarındaki bulantı ve aşerme dönemlerinde orucun yaratacağı bağlı etkiler daha derin olabilir.

Daha ileri dönemlerde ise bebek hareketlerinde ve bazı fonksiyonlarda ( kalp, solunum, hareket…) geçici yavaşlamalar, azalmaların görüldüğü bildirilmiştir.

Oruç tutan annelerde stres hormonu (kortizol) daha yüksek bulunmuştur. Bebeğin artma ve çabuk çoğaltma dönemlerinde oruç tutmuş olan annelerin bebeklerinin azıcık daha düşük ağırlıklı bebekler doğdukları, fakat bunun istatistiksel anlamlılığının olmadığı bilinmektedir. Normalde bu nesil bebekler yüzde 4 oranında görülürken, oruç tutan annelerin bebeklerinde bu oran yüzde 8 ’dir. Yalnızca tek bir çalışmada gebeliğin son 3 ayında tutulan orucun sezaryen oranını ve şeker hastalığını arttırdığı, yenidoğan bakım ihtiyacının arttığı ( bakteri üretmeye yarayan alet gereksinimi ) ifade edilmiş, diğer çalışmalarda bu yönde bir bağlı tesir veya komplikasyon bildirilmemiştir.

Anne adayında şeker, hamilelik şekeri ya da yüksek kan basıncı gibi sorunları varsa kesinlikle uzun zaman aç kalmamalıdır. Bu gebelerin oruç tutması içten değildir. Hem mide ülseri olanlar, karaciğer hastaları ve ishal şikayeti olanlar elbette oruç tutmamalıdır.

Oruçla ilgili yapılan bir çalışmada; oruç tutan gebelerde çocuğun içinde bulunduğu amniotik sıvının azaldığı, diğer bir araştırmada ise çocuk hareketlerinde azalma olduğu yayınlanmıştır. Takriben 10 yıl önce yapılan bir başka çalışmada da; oruç tutan annelerden doğan bebeklerin kilolarında bir düşüklük saptanmamıştır.

Gebelikte kabızlık sık sık karşılaşılan bir sorundur. Oruç döneminde bu problemle rastlama olasılığı artar. Bilhassa bağırsakları çalıştırmak için dengelenmiş ve kabızlığı önleyici posalı gıdaları beslenmek önerilmektedir. Oruç tutarak uzun zaman aç kalan hamileler, iftarda yağlı ve posasız besinler alınca kabızlık şikayeti daha sık ortaya çıkabilir. Hamilelere çoğu kez ve bol su içmeleri önerilir. Ramazanda oruç tutan hamilelerin ahenkli suyu da alamamaları tansiyonda düşmeye ve bayılmaya niçin olabilir. Az istikrarsız alımı keza idrar yolu enfeksiyonlarının gelişimine de neden olabilir. Dehidrasyon (vücudun susuz kalması) durumunda salgılanan bir takım hormonlar, rahim kasılmalarına sebep olarak, erken doğum riski oluşturabilmektedir.

EMZİRME DÖNEMİNDE ORUÇ :

Yalnızca hamilelik yok emzirme döneminde de annelerin, bilhassa bebeğin tek besininin anne sütü olduğu birincil aylarda beslenmelerine dikkat etmeleri ve özellikle bol istikrarsız almaları önemlidir. Bu dönemde annelere vitamin takviyesi de önerilmektedir. Oruç tutulması sıvı alımının az olmasına bağlı olarak sütün azalmasına niçin olacaktır. Sütün azalması ve beslenme değerlerinin azalması ola ki de bebekler için ek mama takviyesine niçin olacaktır.

 

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Hamilelerin En Sık Muzdarip Oldukları Rahatsızlıklar Nelerdir?

  Hamilelikte diş ağrısı sorunundan başlayarak vücudunuzda meydana gelen herhangi bir sızının dahi özenle incelenmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google