Görme engelli çocuklar için oyun hazırlama
Görme engelli çocuklar için oyun hazırlama

Görme engelli çocuklara oyun düzenleme

Görme engelli çocuklar için oyun hazırlama

Görme engelli çocuklar fazla özeldir. Bu özel çocukların öteki arkadaşlarıyla kolaylıkla oynayabileceği, görme engelli çocuklar için oyun hazırlama teknikleri sizin için hazırladık.

Görme engelli çocuklar için oyun hazırlama

Görme engelli çocuğunuz varsa ve diğer arkadaşları görme engelli değilse iki taraf içinde uygun ve eğlenceli oyun hazırlama yöntemleriniz okuyun.

Tema Seçin

İki tarafında zevkle oynayabileceği daha çok duyusallık üstüne kurulu oyunlar seçmekte üstünlük var. Temanız, bütün faaliyetlerde bir şekilde çalışan karşılıklı bir konu olmalıdır. Örneğin, bir inşaat partisine sahip olmak ve bloklar, şapkalar, kürekler ve diğer makineler gibi bina ve inşaat işleriyle ilgili nesneleri kullanmak isteyebilirsiniz. Sadece meslekleri değil, bununla birlikte mekanları da düşünün. Mesela, çocuğunuz yakın bir zamanda sahile geldiyse, plaj temalı bir partiye sahip olabilirsiniz ve plajı kendi bahçenizde hazırlayabilirsiniz. Bir tema seçerken çocuğunuzu dahil edin, böylece onların ilgisini çekecek bir şey seçebilirsiniz.

Aktiviteleri Değiştirin

Oyunların içeriklerini hazırlarken hem duyusal hemde işitsel oyunlar ekleyin. Oyuncaklara dokunmalarını gerektirecek oyunlar onlar için fazla eğlenceli olacaktır. Oyunları hazırlarken bulmacalı oyunlar ekleyerek öteki çocukların empati kazanmasını sağlayabilirsiniz. Kumla doldurulmuş kaplarda oyuncak arama buna uygun bir oyun olabilir.

Görme engelli çocuklar için oyun hazırlama

Görme engelli çocuklar için oyun hazırlama

Ses ve Koku Ekleyin

Çocuklar için oyun hazırlarken, ses ve koku içerikli oyunlar ekleyerek iki tarafında eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bir duvara tencere kaşık ve tabak asın bunlara vurarak çocuklardan hangi ses olduğunu bulmalarını isteyin. Çocuklara bambaşka jelibonlar verip içlerinden hangisinin ne aromalı olduğunu tahmin etmesini bulmalarını isteyin.

Görme engelli çocuklar için oyun

Görme engelli çocuklar için oyun

Top Havuzları Oluşturun

Çocuklar için top havuzları oluşturun. Bu toplar öbür tokulara sahip olsun bu nedenle çocuklar yumuşak yada sert dokulu topları deneyerek bulabilir.

 

Kokulu Badana Kalemleri İle Resim Yapın

Çocuğunuza daha öncesinde çilek- kırmızı yada muz- sarı gibi kavramları öğrettiyseniz. Resim yada hayallerinde neyin neye benzediğini kokulu kalemler ile çizdirebilirsiniz.

Renk Körlüğü Varsa

Çocuğunuzda renk körlüğü gibi bir koşul varsa buna karşın oyunlarda geliştirebilirsiniz. Bu oyunlar bir uçtan bir uca çocuk günlük hayatta önemli alanlaradaki renk farklılıklarına daha kolay uyum sağlayacaktır.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Masaj İle Kendinizi Dinç Hissedin

Masaj İle Kendinizi Daha Zinde Hissedin

The Marmara Hotels: Antalya, Bodrum ve İstanbul’daki otellerinde yatıştırıcı ortamı ile yazı kuvvetli karşılamak isteyenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google