Doğuma giderken doğum çantası nasıl hazırlanmalı ?
Doğuma giderken doğum çantası nasıl hazırlanmalı ?

Doğuma giderken doğum çantası nasıl hazırlanır püf noktaları

Doğuma giderken doğum çantası nasıl hazırlanmalı ?

Doğumdan önce, doğum yapacağınız hastanenin ne gibi imkanlar sunduğunu öğrenmeniz oldukça yararlı olacaktır. Kimi hastahanelerde anne ve bebek için zorunlu bir takım eşyalar sağlanmaktadır. Böyle bir olanak olup olmadığını bilirseniz, yanınızda yersiz bazı eşyalar taşımış olmazsınız.

Doğuma sırası gelmişken doğum çantası nasıl hazırlanmanın püf noktalar;

Kendiniz İçin:

Anne adayı, bebeği için hazırlayacağı bavula kendi bireysel bir takım eşyalarını da ilave etmeli veya farklı bir valiz yapmalıdır.

Mutlaka Gerekenler

Bunlar 2-3 ekip gecelik veya pijama (bebeğinizi emzireceğinizden önden düğmeli olanları tercih edilmelidir), pijama takımı, çorap, terlik, birden fazla iç çamaşırı, kişisel temizleme ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tarak, deodorant, kolonya, vs.), ufak el aynası, bolca hijyenik ped, minimum iki adet emzirme sütyeni, meme uçlarını gözetmek için hazır satılan kompresler, meme ucunuza sürmek için krem, meme ucunuzu arındırmak için kullanacağınız mendiller, lekeli çamaşır torbası.

Püf detaylar

Ses kayıt eden cihazınız varsa, yanınızda götürerek bebeğinizin ilk ağlamalarını kaydedebilirsiniz. Varsa video kamera veya resim makinenizi de yanınızda götürmeniz, birincil günün o güzelliği ve mutluluğunu ileride her yerde yaşama imkanı sunacaktır… Eğer bebeğiniz için jurnal tutmayı planlıyorsanız, yanınızda bir defter ve kalem götürmeyi de ihmalkârlık etmeyin. Ilk günün telaşı ve mutluluğunu hemen aktarma imkanınız olmuş olur. Bu mutluluğu ölümsüzleştirmek sizin için daha iyi olur.

Hoş gözükmek için neler yapılmalı;

Doğumdan sonradan solan cildinizi birazcık olsun yeniden can vermek, eşinize ve gelen ziyaretçilere daha güzel ve sıcacık görünebilmek için, en önemlisi kendiniz için birkaç makyaj malzemenizi de yanınızda götürebilirsiniz.

Ayrıca bir paket peçete ya da rulo havlu da fazla işinize yarayabilir.

Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti doğumdan önce hazırlayıp, yerini eşinize göstermenizde çok büyük avantaj var. Tabiki önceden hazırladığınız valizinize de koyabilirsiniz. Yalnız hazırlayacağınız kıyafetin bedeninin, doğum öncesi kıyafetlerinizden en düşük bir gövde daha geniş olmasına dikkat edin veya bol elbiseleri seçim edin. ya da hamileyken giydiğiniz hamile kıyafetlerinizden bazı koyabilirsiniz.

Bebeğiniz için götürmeniz gerekenler:

– En küçük doruk çocuk bezi (1 paket)
– Islak kaba şaka (allerjik testi üretilmiş olan markalar tercih edilmelidir)
– Zıbın (3 adet)
– Uzun kollu, bacaklı body (tulum) ya da pijama (3 adet)
– Başlık (2 adet)
– Patik (2 çift)
– Çorap (3 çift)
– Eldiven (2 çift)
– Mevsime uygun yelek ya da hırka (1-2 adet)
– Bebek battaniyesi (1-2 adet)
– Yumuşak minik havlu (4-5 adet)
– Bebek mendili (bol miktarda)
– Mama önlüğü (3-4 adet)
– Kirli çamaşır torbası (1 adet)
– bebe şampuanı
– süt sağma cihazı

Bebeklerde Gaz Yapan Besinler Ve Gaz Problemi Nasıl Geçer?

 

Her ihtimale karşısında yanınızda bulundurmanız gerekenler:

– Emzik ve koruyucu kutusu
– Biberon (meme ucu yenidoğan boyu olmalı)
– Pişik kremi

Edindiğim bilgilere göre bazı hastahanelerde, bebeğin yatağına konmak üzere çarşaf isteniyormuş. Bunu önceden öğrenmenizde avantaj var. Eğer böyle bir talep olursa yanınınızda bir de bebeğiniz için çarşaf takımı götürmeniz gerekir.

Eğer meme ucu probleminiz olur ve bebeğinizi emzirme sorunu ortaya çıkarsa annenin meme ucuna takılan silikon meme uçlarından (meme kalkanı da deniyor) bir ya da iki tane yanınızda götürmenizde fayda var. En azından böyle bir durumla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden bebeğinizi emzirebilirsiniz. Meme kalkanı bununla beraber meme ucu çevresinde yaralar oluşan annelerin, bebeklerini emzirirken memeye temasını önlemesi açısından da yardımsever oluyor.

Anne ve çocuk hakkında daha fazla bilgi için bizi takip ediniz….

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google