Diş Buğdayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Diş Buğdayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Buğdayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Buğdayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı yada diş hediği olarak bilenen eski bir anadolu geleneğidir. Peki diş buğdayı nedir? Nasıl yapılır? Diş buğdayı şekerlemesi yapılışı hepsi bu yazıda.

Diş Buğdayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı, anadolu ’da yaygın olan fakat günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir gelenektir. Yurtdışında olan karşılığı ise “tooth fairy” olarak yapılır. Bu gelenek bebeğin birincil dişi çıktığında yapılan bir şekerleme ile kutlanmasıdır. Bu anma ile gerçekte keza bebeğin birincil kadınsı kutlanır keza de diş çıkarırken huysuzlanan bebeğin annesinin moralini desteklemek için düzenlemiş olur. Misafirlere aşağıda tarifini vereceğimiz şekerlemeler ikram edilir.

Diş Buğdayı Şekerlemesinin Yapılışı

Malzemeler

2 su bardağı buğday

1 su bardağı nohut

Yarım su bardağı fındık

Yarım su bardağı badem

Yarım su bardağı kayısı kurusu

1 tatlı kaşığı kadar tuzlu

İsterseniz nar

 

Hazırlanışı

Akşamdan buğday ve nohutu farklı tencerelerde 15 dakika dek kaynatın. Ocağın altını kapattıktan daha sonra bekleyin. Böylece nohut ve buğdaylar yumuşamış olacaktır.

Sabahleyin bu iki malzemeyi düdüklü tencereye alıp üzerini azıcık geçecek dek su ve tuzu ekleyin. Ve buğdaylar açılıncaya kadar kaynatın. daha sonra soğumaya bırakın.

Bu karışım soğuyunca kaselere paylaştırın. Ve üzerini istediğiniz şekilde süsleyin.

Diş buğdayında kullanılan buğdaylar ve nohutlar bebeğin dişlerinin bu malzemeler gibi sağlam ve akıcı olması için yapılmıştır.

Uygulamak isterseniz eğer diş buğdayına önceden dişleri akıcı halk müziği çağırılırmış. Kadınsı gören birincil misafir bebeğe armağan alırmış. Eğer çevrenizde diş çıkaran bebek varsa aklınızda bulunsun.

Diş buğdayı için günümüzde partilerde veriliyor ve dıştan hazırlanmış olarak kurabiyeler ve süslemeler alınabiliyor. Biz sizinle geleneğin temelini paylaştık.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google