Çocuklarda Vitamin Kullanımı Zorunlu Mi?

 

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişebilmesi namına vitaminlerin ve minerallerin alınması büyük bir siklet taşımaktadır. Yetişkinlere kadar çocuklar gelişim ve hızlı büyüme zarfında vitaminlere daha pozitif gereklilik duymaktadırlar. Kişilerde vitaminin yetersiz olması dek, aynı zamanda fazlası da zarar verebiliyor. Buna karşın çocuğunuz için hazırlayacağınız öğün içeriklerinde kullanacağınız miktara yönelik dikkatli olmanız daha dinç olacaktır.

HASTALIKLARA KARŞI VİTAMİN VE MİNERALLERİN ALIMI

Çocuklar genel kapsamda dengelenmiş besleniyorlar ise, ilaveten vitamin ihtiyacı duymazlar. Ama sıklıkla rahatsızlık geçiren, yemek yemek yememe arzusu, kronik hastalıklar, sindirim bozukluğu olanlar ve yemek seçiciliği olanlarda vitamin takviyesi gereklidir. Perhiz dahilinde dengelenmiş bir gıda sergilense zeka, çocuklarda çabuk büyümenin var olabilmesi namına bu döneme ait vitaminlerin alınması gerekmektedir. Özellikle de vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin püre haline getirilmesi için metal kevgir, rende ve güya aletler yerine sırça ürünlerin kullanılması önerilmektedir.

 

VİTAMİNLERİN BAĞLI OLDUĞU BESİNLER

A Vitamini: Süt, peynir, havuç, kayısı, ıspanak, balık yağı, karaciğer, turuncu meyveler, yumurta sarısı gibi besinlerde bulunmaktadır. Bu vitamin değeri çocuğun bağışıklık sistemini daha iyi çalıştırmasına yaradığı gibi, bununla beraber dengeli büyümesine de avantaj sağlamaktadır.

B Vitamini: Karaciğer, yumurta sarısı, et, süt, tahıllar ve yeşil sebzelerde bulunur. Vücudun daha dirençsel ve enerjik bir yapıda olmasını sağlar. Ek olarak asap sistemi için en iyi vitamin kaynağı diyebiliriz.

C Vitamini: Mandalina, portakal, greyfurt, çilek, domates, kivi ve brokoli gibi besinlerde bulunur. Kemik yapımı ilk önce elde etmek üzere, damar gelişimi ve cilt bütünlüğü sağlığı için oldukça önemli bir vitamin kaynağı olmaktadır.

D Vitamini: Balık yağında bulunan bir vitamin kapsamını oluşturmaktadır. Kemik gelişimi ilk kez edinmek üzere, vücuda kalsiyum ve fosfor dengesi sağlar.

E Vitamini: Kuru yemişler, ayçiçeği yağı, ton balığı ve tahıllar gibi besinlerde bulunan bir vitamindir. Kanser hücrelerinin gelişimini engelleyen bu vitamin, aynı zamanda yaşlanmayı geciktiren bir özelliğe de sahip olmaktadır.

K Vitamini: Ispanak ilk olarak edinmek üzere yeşil yapraklı sebze, otlar ve yeşil çayda yer alan bir vitamin türüdür.

Bebeklerde vitamin takviyesi kullanımına dikkat Tıklayın !

Çocuklarda Doruk Uzaması Nelere Bağlıdır? Tıklayın !

Çocuklarda çoğaltma geriliğine dikkat Tıklayın !

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Masaj İle Kendinizi Dinç Hissedin

Masaj İle Kendinizi Daha Zinde Hissedin

The Marmara Hotels: Antalya, Bodrum ve İstanbul’daki otellerinde yatıştırıcı ortamı ile yazı kuvvetli karşılamak isteyenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google