Bıktım Artık Selülitten Nasıl Kurtulurum

 

Başlıca hanımlarımızda oluşan selülitler birçok vakit fiziksel olarak görselliğimizi bozmuştur.Aslında kışın engebeli bir mevsim olduğu düşünülür. Doğrudur da… Peki yaz, bahar ayları ne dek zorlar insanı? Herkes kendince bir yanıt verebilir bu soruya elbette.

Ama, biz ‘zorlar ’ diyenlerin sesine kulak verelim. Evet, erkekler çok farkında olmasa da bazen yaz-bahar ayları da oldukça engebeli başlar kadınlar için. Bir pantolon bir kazak, uzun etekler ve mus çoraplarla zahmetsizce geçiştirebildiğimiz kış aylarının rahatlığı gerilerde kalır. Minisi, bikinisi, mayosu vardır artık, insan neresini saklayacağını şaşırır… Evet, deniz mevsimi başladı mı, çaresizdir kadınlar, kaçarı göçeri yoktur. Bikinilerimizle birlikte aynanın karşısına geçip şöyle arkadan, arkadan selülit kontrolü yaparken buluruz kendimizi. Kışın ‘portakal ağacı ’ gelip yerleşmiştir pürüzsüz tenimize…
Anneannelerimizde var mıydı bilinmez, lakin selülit son yıllarda o kadar fazla adından laf ettirdi oysa, onu tanımamak veya ondan korkmamak olası yok. Yaz aylarına dürüst yaklaştıkça kadınları daha fazla korkutmaya başlayan, varlığını portakal kabuğu görüntüsüyle ortaya çıkaran selülit, modern çağın bir sonucu olarak kabul ediliyor. Hareketsiz bir yaşam ve fast food gibi alışkanlıklarla başlayan, yağlı yiyecekler, asitli içeceklerle tırmanan selülit oluşumu, bir estetik sorunu gibi görünse de aslında bir ‘sıhhat sorunu ’ diyor hekimler…
Baldırların arkası görünmüyor sanmayın!
Tıp dilinde ‘hidrolipodistrofi ’ denilen selülit, derinin daha aşağı tabakasındaki yağ dokusunun, bono dokuları aralarında sıkışmasıyla ortaya çıkıyor. Bu da yağların, özellikle kalça ve üstteki ayak bölgesinde düzensiz ve şekilsiz toplanmasına neden oluyor ve ortaya görmek istemediğiniz fena görüntüler çıkıyor. Portakal kabuğu görünümünde yalnızca yağ hücrelerinin suçu değil, bununla birlikte seri kilo kaybı ve kuvvetsiz bir bono dokusu da selülit oluşumuna neden oluyor.
Genç-yaşlı, şişman-güçsüz ayırdetmeden kadınların yüzde 80′ini yoklayan selülitin yerleşim alanları çok tipik. Uyluğun üstteki, dizin ve bileğin iç kısımları, vahşi et ve baldırların arkası, üstteki bacaklar ve üstteki kollar gibi. Selülite zemin hazırlayan çok artı etmen var. Ama en çok üstünde durulanlar, kalıtımsal yatkınlık, hormonların etkisi, dolaşım bozukluğu, beslenme alışkanlıkları ve atıl hayat.
Tedavide krem ve masaj
Selülitin yok edilmesinde krem ve masaj en etkin yöntemler aralarında yer alıyor. Kullanacağınız antiselülit kremlerin yanı sıra evde kendi kendinize yapacağınız masajlarla selülite savaş açabilirsiniz. Uzmanlar kontrolünde yaptıracağınız tıbbi masajlar da selülit tedavisinde etkin sonuçlar veriyor.
Kremler: Evde kullanabileceğiniz anti selülit kremler, deriye hemencecik nüfuz ederek, ilk elden yağ hücrelerini etkiliyor. Bu kremler selülitlerinizi adamakıllı yok etmese de azalmasını sağlıyor. Antiselülit kremler sayesinde hem pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz, hem de yeni selülitlerin oluşmasını önleyebilirsiniz.
Evde masaj: Kremlerin yanı sıra evde rahatlıkla yapabileceğiniz masajlarla da selilütle çaba edebilirsiniz. Masaja kalçalarınızdan başlayın ve ellerinizle aşağıya ve yukarıya içten daireler çizin. daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve göze çarpan parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın ve bu arada dizlerin iç tarafını unutmayın.
Tıbbi masajlar: Selülit tedavisinin en manâlı ayaklarından biri de tıbbi masajlar. Çünkü masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Uzmanlar kontrolünde yaptırabileceğiniz bu tedavinin yaygın olarak kullanılan iki yöntemi var:
Dolaşım masajları: Kan ve lenfatik dolaşıma karşın. Bu masaj deri altı kan dolaşımını aktive ederek, dokularınızın canlanmasını sağlıyor.
Lenfatik drenaj masajları: Özellikle lenf dolaşımı üstünde etkili oluyor. Bu masajın hem elle hem de aletle uygulanan şekilleri var. Her iki masaj sonunda da hücrelere bol miktarda oksijen gidiyor ve toksinlerinizin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor.
Selülite dur çağrıda bulunmak için
Kadına özgü bu estetik problemde en büyük nedenlerden biri hormon ve kalıtımsa, üçüncü niçin hatalı beslenme ve fazla kilolar. “Fazla kiloyu vermeden selülitle savaşmak manâsız bir çabadır” diyen ünlü bir doktorbeslenme yanlışlarıyla tırmanışa geçen selülitle mücadelenin yollarını gösterdi.
Günde en az 1.5-2 litre değişken alınmalıdır. En sağlıklı içecekler; su, soda, ıhlamur, ada çayı, sarı çay gibi doğal ot çayları, sıkma taze meyve suları, sıkma taze sebze suları, ayran. Şişede, kutuda satılan kola ve meyve suyu gibi konserve edilmiş içecekler, siyah dere, kahve çok az içilmelidir. En iyisi içmemek. Turşu suyu, sirke, şalgam suyu gibi tuz içecekler (tuz ayran dahil) asla içilmemelidir.
Hamur işi tatlılar, tuzlular, çikolata, gofret, kakaolu fındıklı tatlılar, bisküviler yenmemeli. Tatlı ihtiyacı az miktarda dondurma veya sütlü tatlılarla giderilmeli.
Yağlı etler, yağlı tuzlu şarküteri (sucuk, pastırma, jambon, sosis vs.) kebaplar, turşular yenmemeli.
Konserve edilmiş ve salamura üretilmiş yiyeceklerden uzaktan durmalı.
Yağ tüketimi azaltılmalı yani günde 60 gramdan artı yağ alınmamalı ve bitkisel istikrarsız yağlar seçim edilmelidir.
Beslenme şekli olarak lakto-vejetaryen beslenme felsefesi benimsenmelidir.
Protein kaynağı olarak, süt, yoğurt, peynir artı alınmamak şartıyla yumurta yenmeli.
Et olarak daha ziyade yağsız tavuk-hindi, balık ve deniz ürünleri tercih edilmeli.
Her yemekten önce fazla az yağlı doymuş dolu her çeşitlilik salata tercih edilmeli.
Etlerin yanında haşlanmış sebze, keza haftada 5 gün sebze ağırlıklı beslenmeli. Sebzeler, az etli, tavuklu pişirilebilir ve az akışkan yağ konulabilir.
Yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin ve sakın kambur oturmayın!
Dikey Oturun Aralıksız yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek, yanlış yürümek ya da kambur oturmak, selülitin oluşma nedenleri aralarında. Bu gibi durumlar, toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkiler. Özellikle, hatalı oturma biçiminde iç organların sıkışmasına neden olur. Böylelikle, zehirli maddeler vücuttan tez çıkamaz ve atık maddeler dokularda toplanır. Selülit sorununuz olsun istemiyorsanız, düşey oturmayı kuşkusuz dikkatsizlik etmeyin.
Yürümeyi Unutmayın
Selüliti alıkoymak için dikey oturmak yetmiyor. aynı zamanda bol bol yürüyüş yapmanız gerekiyor. Çünkü tempolu bir yürüyüş kalça bölgelerindeki kan akışını hızlandırarak, selülitli görünümün azalmasını sağlıyor. Yürüyüş bununla birlikte kalçada biriken yağları eriterek, cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına tezgâhtar oluyor.
Güneşte Kalmayın
Fazla güneşte kalmak selüliti artırıyor. Saat 10.00 ila 14.00 arasında güneşlenmeyin. Güneşten koruma etkisi 15′deri yüksek koruyucular kullanın. Güneşlenmek yerine bronzlaştırıcı kremlerden de yararlanabilirsiniz. Daha koyu bir cilt selülitin görünümünü maskeleyebilir.
Dans Edin
Selüliti azaltabilecek en iyi yol alıştırma yapmaktır. Bilhassa haftada en düşük üç defa 35 dakika sürecek aerobik aktivite yapın. Yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin. Daha uzun ve daha sık aerobik aktivitelerinin daha eksik selülit çağırmak olduğunu her zaman hatırlayın. Aerobik araştırmalar iyi ve planlı yapıldığında gergin ve formda tutar, kilo verdirir, cilt ve deri altı yağları uzaklaştırır, genç, gergin ve akıcı bir deri görünümü sağlar.
KAHVALTI (Her gün benzer) 2 dilim kepek ekmeği,  2 dilim eksik yağlı tuzsuz peynir ve Domates, salatalık ve Taze sıkma sulandırılmış domates, portakal ya da greyfurt suyu, ıhlamur, ada çayı ya da sarı çay.  Az miktarda suni tatlandırıcı kullanabilirsiniz.
PAZARTESİ Öğle: 200 gr. yoğurt, 250 gr. meyve Akşam: 100 gr. tavuk ızgara (yağsız), bol yeşil salata (eksik zeytinyağlı, limoni).
SALI Öğle: 200 gr. yoğurt. 250 gr. meyve. Akşam: 100 gr. yağsız tavuk veya dana eti ile hazır taze fasulye (250 gr.). Eksik değişken yağla pişirilecek. Salata sınırsız (limonsu ve az zeytinyağlı).
ÇARŞAMBA Öğle: Yarım kilo meyve. Akşam: 100 gr. yağsız tavuk eti ya da dana kıymalı semizotu (250 gr.). Eksik sıvı yağla pişirilecek. Çoban salata (limonsu, az zeytinyağlı).
PERŞEMBE Öğle: Yarım kilo meyve. Akşam: 100 gr. yağsız tavuk veya dana etli türlü. Eksik savı yağla pişirilecek. Karışık salata (limoni, eksik zeytinyağlı).
CUMA Öğle: 4 ceviz içi, 100 gr. tuzsuz çökelekli (lor), sınırsız girift salata (limoni). Ceviz veya çökelek yerine yağsız ton balığı da olabilir. Akşam: Tavuk veya balık ızgara, karmakarışık salata (limon ve az zeytinyağı ile).
CUMARTESİ Öğle: 4 ceviz içi ve eksik yağlı tuzsuz lor peynirli karışık salata (limon ve 1 kaşık zeytinyağı ile hazırlanacak). Akşam: Tavuk ya da balık ızgara, karışık salata (limon ve 1 kaşık zeytinyağı ile hazırlanacak). İsteğe emrindeki olarak 2 bardak tatlı olmayan şarap.
PAZAR Öğle: 50 gr. tuzsuz beyaz peynir, 150 gr. mantar veya 2 yumurtadan hazır omlet, yanına bolca girift salata. Akşam: Ham domatesli biberli, kepekli makarnadan salata, üstüne yoğurt. (Makarna haşlanmadan önce bir su bardağı olacak).

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Büyük Topuz Modelleri

Büyük Topuz Modelleri

  Büyük topuz modellerini sizler için bir araya getirdik. Beğendiklerinizi kuaförünüze göstererek aynısını yaptırabilir sizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google