Biberon Çürüğü nedir ?

 

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDİR ?

Biberon çürükleri veya günümüzdeki adıyla erken dönem çocukluk çağı çürükleri bebeklerin özellikle üst ön süt dişlerinde başlayan ve öteki dişlere de çabucak sıçrayan ve çok tez ilerleyen yaygın çürük tipidir.

Bebeklerin ya da çocukların emzirme esnasında ya da biberonla ağzında uyuyakalmasıyla oluşur. Burada çürüğü yaratıcı biberon yok, biberonun içerisindeki şekerli, ballı veya pekmezli süt, mama ya da anne sütüdür. Bu şekerli sıvıların bütün gece baştan başa dişlerle temas etmesi süt dişlerinin çabuk bir şekilde çürümesine yol açar.

Biberon çürükleri başlangıçta dişlerin minesinde tebeşirimsi beyaz lekelenmeler ile başlayıp mineden madde kayıplarıyla birlikte sarımsı kahverengi bir görünüm verirler. Çoğu zaman aile dişlerdeki çürüğü fark ettiğinde çürükler epeyce ilerlemiş olur. Biberon çürüklerinin erken teşhisi epeyce önemlidir. Erken ilk olarak çocuk diş doktorunuzun vereceği besin tavsiyeleriyle ve oluşturacağı koruyucu uygulamalarla biberon çürüğü denetleme altına alınabilir. Oysa geç kalındığı vakit dişlere kanal tedavisi gerekebilir ya da dişlerin çekimi gerekebilir.

Biberon çürüğünden korunmak için, bebeğinizin ağzında, içerisinde şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmamasını sağlayın. Her beslenmeden sonra dişlerini pak bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzın en azından çalkalanmasını sağlayın. En önemlisi de bebeğinizi birincil dişleri çıktıktan daha sonra uyumlu olarak bir pedodontiste götürmelisiniz.

 

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Masaj İle Kendinizi Dinç Hissedin

Masaj İle Kendinizi Daha Zinde Hissedin

The Marmara Hotels: Antalya, Bodrum ve İstanbul’daki otellerinde yatıştırıcı ortamı ile yazı kuvvetli karşılamak isteyenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google