Bahar aylarında çocukların hastalanmaması için ne giydirilmelidir?
Bahar aylarında çocukların hastalanmaması için ne giydirilmelidir?

Bebeklerde Ve Çocuklarda İshal Nasıl Önlenir?

 

Günlük hayatımızda biz; yetişkinleri bile bitkin düşürebilen ishale yakalanan bebeklere ve çocuklara özel bir bakım şarttır. Dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani büyüme anlamına gelen ishal, vücutta su kaybına niçin olduğundan, çocukların ve bebeklerin bakımı ve tedavisi büyük ağırlık taşır.

İshalin en büyük tehlikesi vücudun artı değişken kaybına bağlı olarak kurumasıdır. İshal tedavisinin temel amacı bu değişken kaybını önleyerek kurumanın önüne geçmektir.

İshal tedavisinde hepimizin bildiği gibi su ve sulu gıdaların verilmesi birincil kuraldır. İshale bulantı ve kusma da eşlik ediyorsa daha da tedbirli olunmalıdır. Besinler kademeli olarak ve çoğu kez verilmelidir! Eğer bebeğiniz varsa ve emziriyorsanız emzirmeye devam edebilirsiniz. Ancak biberonla beslenen bebekler için ishali geçene dek ishal mamalarını tercih etmeniz gerekir.

İshal süresince uyarı etmeniz gereken ama bilmediğiniz öyle çok şey var. Uyarı etmeniz gerekenler Daha İyi Yaşam ’da!

Temizliğe uyarı edin!

Sağlık Durumu için temizliğe dikkatli olmak büyük ağırlık taşıyor. Çocuğunuza mama veya yemek yemek hazırlamadan önce ellerinizi sabunla yıkayın. Küçük bebeğin biberonlarını ve besin takımlarını kaynatın.

 

Su kaybını telafi edin!

Bol bol istikrarsız almasına özen gösterin. Su ve tuzlu kaybının yerine konması için ishal tozları hazırlanmış bir şekilde bulunmaktadır. Bunun elde edilememesi halinde evde uygulayabileceğiniz tanım şöyle:

5 su bardağı dolusu su, 2 çorba kaşığı şeker ve 1 akarsu kaşığı tuzu karıştırın. Eğer çocuk iki yaşından küçükse her bir ishal veya kusma başına bir akarsu bardağı, 2 yaşından büyükse her bir ishal ya da kusma başına bir su bardağı bu sıvıdan içirin. Çocuklara bu sıvıyı pat diye içirmek güç olabilir. bu nedenle bir dakikada bir tatlı kaşığı içirmeniz daha yerinde olacaktır.

Bu besinleri yedirin

Şeftali, elma, muz gibi meyveler verebilirsiniz. Pirinç lapası, patates püresi, yoğurtlu çorbalar da verebilirsiniz. Çay, ayva, fındık, limon da ishale iyi gelir.

 

Bunlardan uzak tutun!

Kola, fanta gibi asitli içecekler, şeker çikolata gibi tatlı ve yağlı gıdalar vermeyin. İshal olan büyük çocuğa süt vermeyin.

 

Ivedi koşul!

Çocuğunuzun ishali 6 saatten uzun sürerse, dışkısında kan varsa, su kaybı belirtileri gösteriyorsa hemencecik doktorunuza başvurmanız gerekir! Çocuklarda ishal kesici ilaçlar kullanılmaz. İshalin nedeninin araştırılması ve o nedene tarafından çare uygulanması gerekir.

Su kaybı belirtileri: Ağız ve dudaklarda kuruma, idrarda koyu renk ve aşırılık, altı saat baştan başa idrara çıkmama, gözlerin çukurlaşması, bıngıldağın çökmesi, fazla uyku hali ve halsizlik.

 

Yaşa tabi sık ve sulu ishal tedavisi

İshalin tedavisinde akışkan alımının artırılır ve çocuğun yaşına tabi olarak diyet tedavisi uygulanır.

Mama ile beslenen 1 yaşından küçük çocuklar:

Mamaları laktoz içermeyen sindirimi basit mamalara istikrarsız. Bunu doktorunuza danışmalısınız.Su yerine, dengeli elektrolit solüsyonu olarak aşina ve eczanede satılan sıvılardan tekrar doktorunuzun önerisiyle yararlanabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa ve koyu renkli, eksik miktarda idrar yapıyorsa, kilosu başına en düşük 10 ml olacak şekilde bu solüsyonlardan içebilir. Değişken miktarını hiçbir süre kısıtlamayın.

2 yaşından büyük çocuklar:

Sık ve sulu ishali olan çocukların, sofra yemekleri yiyebildikleri için mamayla beslenmeleri gerekmez. Bu durumda pirinç, ekmek, kraker, havuç, patates, muz, elma püresi, kızarmış ekmek gibi besinler uygun olacaktır. Hem tuz krakerler de çocuğunuzun ihtiyacı olan tuzlu miktarını karşılamasına takviye eder. Istikrarsız kaybı varsa, doktorunuzun önereceği oral elektrolit ve şeker solüsyonlarını verebilirsiniz. İkinci günde süt ve su verebilirsiniz. Meyve suları ishali arttırabilir! Hem çocuğunuz katı besinleri reddediyorsa da ona süt verebilirsiniz.

Emzirilenler:

Dünyaya geldiği birincil 3 haftasında anne sütü bölge bebeğin, her emzirilmesinden sonradan bir dışkılaması olur. Dışkının bazen dışkı rengi yeşil, kıvamı sulu olabilir. Dışkıda sümük, kan veya kötü koku duyulana kadar bu durum alışılagelmiş sayılmalıdır. Bebeğin dışkılama sayısı artarsa güçlü bir olasılık ishali vardır. Bebeğiniz emmeye isteksiz, hasta görünümlü ve ateşli olabilir. Bebek ishal olursa daha sık aralarla emzirmeye gayret göstermelisiniz. Mamayla beslenen bebeklere katı gıdalar ekleyin.

 

Ağır ishalde (sulu ve sık) bebeğinizin idrarı azalmışsa ve pozitif yorgunsa, damar yolundan akışkan gereksinimi olabilir. Bebeğin altı ishale alt olarak tahriş olabilir. Bunu önlemek için her ishal dışkısından daha sonra altını yıkayın ve koruyucu bir krem sürün. Bu bakımı geceleri de aksatmayın.

Bebeğiniz hasta da olacak iyileşecek de… Biz de böyle büyümedik mi? Moralinizi bozmayın. Siz yanındayken ona bir şey olmaz : )

Geçmiş olsun şimdiden..

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Masaj İle Kendinizi Dinç Hissedin

Masaj İle Kendinizi Daha Zinde Hissedin

The Marmara Hotels: Antalya, Bodrum ve İstanbul’daki otellerinde yatıştırıcı ortamı ile yazı kuvvetli karşılamak isteyenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google