Bebeklerde Kabızlık Çözümleri
Bebeklerde Kabızlık Çözümleri

Bebeklerde Kabızlık İçin Çözümler

Bebeklerde Kabızlık Çözümleri

Aralıksız üzgün ve sindirim güçlüğü sıkıntısı çeken bebekler her anne baba için epeyce endişe vericidir.Peki bebeklerde kabızlık için ne yapılmalı yada kabızlığa ne iyi gelir. Bebeklerde kabızlık çözümleri sorununu çabucak çözebilecek öneriler yazımızda.

Bebeklerde Kabızlık Çözümleri

Bebeklerde kabızlık, dışkı sert, kuru ve bebeğin geçmesi zorlaştığında ortaya çıkar. Bu genellikle bebek katı gıdalar yemeye başladığında (takriben beş ila altı aylıkken) oluşur. Seyrek görülen dışkılar mutlaka yumuşak oldukları sürece üzüntü verici bir niçin değildir. Bebeğin kabızlığının önlenmesine yardımcı olmak için bebeğin beslenmesinde bir takım önemler alabilirsiniz.

Kabız Bebeklere Nasıl Gıdalar Verilmelidir

Bebeklerde Kabızlık Çözümleri

Bebeklerde Kabızlık Çözümleri

Bebeğinize lif bakımından zengin besinler ile besleyin. Bazı katı yiyeceklerin muz, havuç ve pirinç tahıl gibi kabızlığı tetikleyebilir. Öteki gıdalar, makarna, armut, yulaf ezmesi ve arpa güveçleri gibi bebek kabızlığının önlenmesine muavin olabilir. Hangi gıdalarla beslenmesi konusunda belli olamıyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık Çözümleri

Bebeği etkin tutun. Düşük aktivite bağıırsaklar hareket etmediği için kabızlığa neden olabilir. Bebeğiniz kendi başına hareket edemiyorsa bacaklarını hareket ettirebilirsiniz. Bebeğin bacaklarını bisiklet çevirir gibi hareket ettirin. Bebeğinizin yukarı ve altında getirilmesi bağırsaklara muavin olabilir.

Yemekten sonra bebeğin karnını masaj yapın. Hafif bir göbek masajı kabızlığı hafifletmeye muavin olabilir. Elininizi, karnın altındaki üç parmak genişliğinde olan bebeğin karnına koyun. Yavaşça basınç uygulayın.

 

Bebekte Kabızlık Belirtileri

Kabız bebekleri bağırsak hareketleri esnasında sancı ve hastalık duyacaktır. Bebek bezindeki dışkı normalde olduğundan daha sert ve daha kuru görünür, genellikle küçük kuru topaklar ya da büyük kuru toplar gibi. Bu genellikle bir bebek katı gıdalar yemeye başladıktan daha sonra gerçekleşir.

 

Doktorunuzla Konuşun

Bebek perhiz ya da aktivite düzeyi ayarlamaları tarafından etkilenmeyen kalıcı ve şiddetli kabızlık yaşarsa, bir doktor kabızlık için altta yatan bir neden olup olmadığını değerlendirir. Kabızlık bebeklerde fazla yaygındır, ancak bazı bebekler hipotiroidizm, gıda alerjileri veya diğer tıbbi durumların bir belirtisi olarak kabızlığa maruz kalabilirler. Hirschspring hastalığı(Kalın bağırsağın normalden geniş olması ve zamanla dahada büyümesi, genişlemesi durumudur.)  kabızlığa neden olabilir, ancak çok nadir görülen konjenital bir durumdur. Doktorlar genelde hastalığa yakalanan bir bebeği doğumdan sonraki bir kaç hafta farkedebilir. Eğer bütün yöntemleri denediyseniz doktorunuzdan hap tavsiyesi isteyebilirsiniz.

 

Bebeğin Bol Su ve Akışkan Gıdalar Tüketmesine Dikkat Edin

Bebeğin vücut sıcaklığına dikkat edildiği gibi günlük su tüketimine de oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle sıcak havalarda bebeğinizin su tüketimini denetim edin ve vücudunu susuz bırakmayın.

Bebek dört aydan büyükse, bebeğe su ya da meyve suyu verebilirsiniz. Meyve suları bağırsaklara akıcı çeker ve gevşemeye yardımcı olabilir. 60 ile 120 ml su, elma ya da armut suyunun günde bir veya iki kere verebilirsiniz. Ama doktorunuzla bebeğiniz için ne dek su veya meyve suyunun bulunduğu konusunda konuşun. Bebeğe doktorunuza danıştıktan sonradan hurma suyu da verebilirsiniz.

 

Kullanılan ilaçlar

Bebeklerin kullandıkları ilaçlar bazen kabızlığa niçin olabilir. İlacı değiştirmek için doktorunuzla görüşün. Bebek ilaçların içindeki bir takım maddeler karşısında duyarlı olabilir.

Kullandığınız formülün türünü değiştirin. Değiştirme yapmadan önce formülün içindeki değişiklikleri bebeğin çocuk doktoru ile görüşün. Doktor, bebeğin tıbbi geçmişi ve semptomlarına dayalı özel öneriler içerebilir. Bebekler, formül içindeki bazı bileşenlere fena tepki verebilir. Taburelerin gevşetilmesine yardımcı olmak için formüle hurma suyu eklemenizi önerirseniz doktora danışabilirsiniz.

 

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google