Bebeğinizin “çığlık çığlığa” ağlamasına izin vermeli misiniz?
Bebeğinizin “çığlık çığlığa” ağlamasına izin vermeli misiniz?

Bebeğinizin ağlamasına izin vermeli misiniz?

Bebeğinizin “çığlık çığlığa” ağlamasına izin vermeli misiniz?

Gecenin bir vakti bebeğinizi uyutmanın basit bir iş olmadığını biliyoruz. gerçi popüler taktiklerden bir  başına, bir takım ebeveynin yapmakta hiçbir sakınca görmediği kimilerinin ise nefret ettiği “bırak ağlasın” metodu. Bebeğinizin ağzından en küçük bir ses duyup anında kucağınıza almaktansa, bırakın ağlasın. Ağlaması en nihayetinde uykuya dalmasına yol açacak.

Bu yöntemin altında yatan sebep; eğer bebeğinizi uyuması için sallarsanız, kendi kendilerine uykuya dalmayı öğrenemeyip defalarca birine ihtiyaç duyacaklar.

Peki Bu Konu Neden Bu Kadar Önemli?

Sosyal medyada ya da gerçek hayatta bu yöntemin fena olduğunu söyleyen annelerle karşılaşabilirsiniz. Evet dürüst. İnternette bu değin sık konuşulan bir konu olunca, bir takım annelerin böyle bir yöntemi içten bulmaması gayet doğal. Ama ne için kötü olabilir ?

Bırak Ağlasın Uyutma Yöntemi

“Bırakın Ağlasın” Olayının Altındaki Bilimsel Izah Etme

Tartışmaları tetikleyen önemli bir problem var: “Bırakın ağlasın” metodunun sizin bebeğiniz için uygun olup olmadığına dair bir sürü düşüncesiz bilgi var. Örneğin, psychologytoday.com sitesindeki araştırmalardan bir parça başına 10 sene öncesinden kalma. Araştırmadaya kadar, “Bebek huzursuzken, bebeğin beyninde gerçekleşen ağ kurulumunu sağlayan sinapslar zarar görüyor. Ayrıca, yalnız başlarınayken ağlayıp dururlarsa, fazla gerginlik aleyhinde bitkin düştükleri için büyümeleri ve kavrama duyguları sona erecek.” Fazla korkunç değil mi?

Bunlara rağmen, bu yöntemi destekleyen yeni incelemeler yapıldı. Avustralyalı bir grup tahlilci, “bırakın ağlasın” yönteminin yardımsever olduğunu ve uzun vadede bebeğin duygularına zarar vermediğini keşfetti. Hatta, teftiş grubundaki bebeklerle karşılaştırıldıklarında, ağlamalarına izin bahşedilen bebeklerin uykuya 15 dakika daha erken daldıkları farkedildi.

Bırak Ağlasın Uyutma Yöntemi

Bırak Ağlasın Uyutma Yöntemi Metodu Nasıl Uygulanır?

En azından bir kere denemeye ikna oldunuz mu?  Öyleyse bebeğiniz 4-6 aylıkken denemeye başlayabilirsiniz. Birincil adım: Yatma vakti civarında kayıtlı ve uyumlu rutinler yaratın. sonra, bebeğiniz uyanıkken beşiğine koyun. Bir sonraki adım ise, en baskı adım bu olsa lüzum, odadan çıkın. Bu şekilde bebeğiniz kendi başına uykuya dalmayı ya da kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenecek. Odaya geri dönmeyin, isterseniz bebeğinizi bir kamera yardımıyla izleyebilirsiniz. Her Yerde denetleme etmeden bebeğinizin uykuya dalmasına müsade verin. Bebeğinizin mızırdandığını duyabilirsiniz, fakat bir süre sonra kendi kendine sakinleşecektir.

Eğer ağlaması şiddetlenirse, içeri girip altının değiştirmeniz gerekip gerekmediğini yoklama edebilirsiniz. Lakin işinizi son derece önemli bir şekilde yapıp sonradan odadan çıkın. Böyle yapmanız daha fazla ağlamasına sebep olabilir fakat birkaç gün içinde bebeğiniz kendi başına uyumayı öğrenecektir.

Bebeğinize kıyamıyor musunuz? O zamanda yoklama edip avutma yöntemini deneyebilirsiniz. Bebeğiniz ağlıyorsa, 15 dakika sonra içeri girin. Bebeğinizi bir iki kere pışpışlayın ama kucağınıza almayın. Bir sonraki sefer bir beş dakika daha ekleyin. Sonraki sefer 25, daha sonra 30. Er veya geç, bebeğiniz tatlı rüyalara dalacaktır.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google