gebelik testi
gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi dışında gebeliğin erken belirtilerini fark etmediniz. Emin olmak için hamile olup olmadığınızı anlayacak bir gebelik testi alabilir, daha sonra bir doktor kontrolünden geçerek bundan sonraki süreç için programınızı düzenleyebilirsiniz. Gebeliğin birinci ayında aşağıda listelediğimiz hamileliğin ilk belirtileri çok fark edilmeyebilir:

 

 • Ruh hali değişimleri
 • Şişkinlik
 • Kramplar
 • Bel ağrısı
 • Birkaç damla kanama
 • İdrara sık çıkma
 • Hassas göğüsler
 • Yorgunluk
 • Bulantı
 • Kabızlık
 • Aşerme ve tiksinme
 • Adetin gecikmesi

Unutmayın, gebeliğin birinci ayında bu değişiklik ve durumlardan çoğunu ya da hiçbirini yaşamayabilirsiniz. Hamile olabileceğinizden ilk şüphelenmeniz, adetinizin gecikmesi yüzünden olabilir, sonra da adetleriniz esasen upuzun bir süre kesilecek.

 

Embriyo Gelişimi

hamile kaldıktan sonra, döllenmiş yumurta dölyatağı borusundan rahme ilerler ve rahim astarına yerleşir. Yumurta bir sürü hücreye bölünerek embriyoyu oluşturur. Yaklaşık 8. Haftada embriyodan minik bir omurgayla kol ve bacaklar gelişir, daha sonra beyin, gözler ve kulaklar oluşmaya başlar.

Vücudunuzdaki Değişimler

Hamile olduğunuzu anladığınızda, beklediğinizden çok farklı şekillerde tepki verebilirsiniz. Hisleriniz dakikası dakikasına değişebilir. Kısmen gebelik hormonlarından kaynaklanan bu duygusal değişimler tamamen doğaldır. Kendinize dinlenmek ve duygularınızı tartmak için vakit tanıyın. Yukarıda açıklanan erken gebelik belirtilerinin haricinde çok fazla fiziksel değişim fark etmeyebilirsiniz.

Hamilelik Ne Kadar Sürer?

Gebelikler dokuz ay devam eder diye bildiğiniz gibi, değil mi? Sayılır. Gebelikler, genellikle son tane döneminizin ilk gününden itibaren hesaplanarak 40 hafta (hemen hemen 10 ay) süre gelir. Fakat bebeklerin birkaç hafta erken veya geç gelmesi de görülmemiş durumlar değildir. Ayrıca kimi zaman tam olarak hamile kalınan süreı belirlemek de zordur. O yüzden, tüm bu değişkenlerle beraber, “dokuz ay” yalnız kabataslak bir süredir.

Gebeliğin aylardansa haftalarla ölçülmesinin ve “12. Hafta”, “32. Hafta” şeklinde söylemler duymanızın nedeni budur. Ek olarak “gebelik trimesterleri”ni de sıkça duyacaksınız. Gebelik trimesterileri şunlardır:

İlk üç ay: 1-13. Hafta arası
İkinci üç ay: 14-27. Hafta arası
Üçüncü üç ay: 28-42. Hafta arası

Peki kaç aylık hamile olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Bunu hesaplamanın farklı yolları var, sadece çoğunlukla 5-8. Hafta arasında bir aylık hamile sayılırsınız -bunlar ilk adet gecikmenizi izleyen haftalardır. Unutmayın, gene de bu ilk ay olarak anılan dönemden birkaç hafta önce hamile kalmış olacaksınız. Evde yapılan gebelik testleriyle hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu testler çoğu zaman adetinizin gecikmesinden birkaç gün ya da bir hafta sonrasında yapılınca daha güvenilir sonuç verir. Hamileliğinizi, hormon seviyenizi ölçen testler de dahil olmak üzere bazı testlerle doğrulayabilecek olan doktorunuza başvurun.  Sigara ve alkol kullanımı gibi sağlıksız alışkanlıklarınızı bırakmaya ve stres seviyenizi azaltmaya çalışın. Bu duygusal bir dönem envai çeşit fizyolojik belirti ve gebeliğin getirdiği bir duygusallık yaşayabilirsiniz. Dinlenin ve sevdiklerinizle konuşun.

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

Rüyada Hamilelikte Ciddi Rahatsızlıklar ile Karşılaşan Kadınlar Ne Yapmalıdır? görmek

Hamilelikte Ciddi Rahatsızlıklar ile Karşılaşan Kadınlar Ne Yapmalıdır? görmek

Hamilelik süreci içerisinde rahatsızlıkları olabildiğince ilaçsız atlatmaya gayret göstermelisiniz fakat bu süreç içerisinde bazı kadınların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google