Anne Sütünüz Bebeğinize Özeldir Başka Yiyecekler Yerini Tutamaz

Anne sütü; bebeğin ilk aşısı, yaşayan akışkan, mucizevî gıda, bebeğe verilebilecek en kıymetli armağan… Bu tanımlamalar sayfalarca yazılabilir ve cümbür cemaat anne sütünün önemi konusunda aynı fikirde olan. Ancak bu hem fikirlilik yaşamın gerçekleri ile nedense her zaman örtüşmüyor. Bilgi eksikliği, yanlış yönlendirmeler bebekleri, anneleri sonuç olarak toplumu önemli problemlerle karşı karşıya bırakıyor.

Türkiye ’de her yıl 1 milyon 300 bin bebek doğuyor. Doğum yapan annelerin yaklaşık olarak tamamı bebeklerini emzirmekten yanlamasına. Hatta ilk aylarda emzirme oranları daha yüksek. Fakat günler içinde bu oran çoğunlukla düşüyor. Bunda da emzirme sırasında yapılan hatalar ve çevreden gelen yanlış bilgiler önemli etmen oluyor.

Bebeklerin en esas hakkı anne sütü ile beslenmektir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin sayısı arttıkça daha sağlıklı nesillerin yetişeceği, toplumun sağlık durumu ve hayat kalitesinin artacağı açıktır.

Yapılan çalışmalar; emzirememenin nedenleri arasında anneyi etkileyen hatalı yönlendirmelerin önemli bir yer tuttuğunu göstermekte. Yalnızca annenin yok, çevresinin de bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu yüzden “ilk 6 ay sadece anne sütü” uyarısını dikkate almalıyız.

 

Bunlardan bir tanesi olabilir mi?

gebelik testi

Ay ay gebelik : Gebeliğin ilk Ay Değişimleri

Siz değerli okuyucularımız için ay ay gebelik adlı yeni bir yazı dizisi oluşturduk.  Adetinizin gecikmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Love  Google